وب سایت شخصی امراله اندرزیان

مطالبی از دیدگاه قرآن و اهل بیت

وب سایت شخصی امراله اندرزیان

مطالبی از دیدگاه قرآن و اهل بیت

وب سایت شخصی امراله اندرزیان
آخرین مطالب
شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۴، ۰۹:۵۵ ب.ظ

آزاده یا برده


در مکتب تربیتی اسلام، آزاده به فرد و افرادی اطلاق می شود که خود را از هر گونه تعلّق و تَعَیّن به دنیا و زخارفش نجات داده و وارسته باشند، سرور آزادگان عالم یعنی علی ( علیه السلام ) همگان را به راه و مسیرِ فلاح و رستگاری  ترغیب و تحریص نموده و فرمودند: ((ألا حُرٌّ یدَعُ هذِه اللَّمازَه)) آیا آزاده ای هست که این غذای لای دندان مانده ( کنایه ازدل بستگی به دنیا) را بیرون بیندازد؟

در همین زمینه با توجه به سبک زندگی، رخنه و نفوذ بردگی وبندگی دنیا در شیوه و رفتار بعضی از ما انسانها، نکاتی را به عنوان تذکر که (وَ ذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرى‏ تَنْفَعُ الْمُؤْمِنین‏ - ذاریات 55 ) به سمع و نظر خواننده ی محترم می رسانیم.

یکم: افرادی که در مکتب نورانی قرآن و عترت تربیت شده اند با ندای بلند، آواز رسا و با تأسی از پیشوایان معصوم ( علیهم السلام ) اعلان کردند که انسان وقتی آزاده است که صرفاَ بنده ی خدا شود و لا غیر، آنگونه که امام علی (علیه السلام) به امام حسن (علیه السلام) توصیه نمود که (و لا تَکُن عبد غیرک قد جَعَلَک اللهُ حُرّا-برده دیگری مباش که خدا تورا آزاد آفرید ). آزادی و آزادگی یک از بهترین نعمت هایی است که خدای متعال به بندگانش ارزانی داشته که هیچ نیازی به اثبات ندارد، چرا که بطور بدیهی در اعمال و رفتار انسانها ( چه آنهاییکه از این آزادی حُسن استفاده می کنند و چه آنهایی که که سوء استفاده کرده و می کنند) قابل لمس و مشاهده است.

دوم: پیشوایان معصوم ( علیهم السلام) این آزادی و اختیار را بخدای سبحان واگذار نموده و اینگونه اعلام کردند که خدایا اختیار و آزادی ما در اختیار خودت، و بخاطر همین سکوت 25 ساله، نرمش قهرمانانه، حماسه ی جاوید عاشورا، تبیین معارف الهی در قالب قرآن صاعد،تأسیس حوزه ی علمیه،دانشگاه و ... دنبال نمودند  و زبان قال و حالشان این بود که: (( پسندد آنچه راجانان پسندد ))، به هیچ وجه دم از آزادی بیان، قلم، عقیده و فکر نزدند چرا که بیان، قلم، عقیده و فکر را در جهت تبیین معارف الهی و هدایت مردم به سوی خدای متعال بکار بردند.

سوم: بر اساس روایت مولا علی ( علیه السلام )در پاسخ به کمیل، که انسان دارای چهار مرتبه ی روحی و روانی است ( گیاهی، حیوانی، انسانی و ایمانی ) افرادی می توانند از مقام آزادگی برخوردار باشند که از دو روح فانی شدنی (یعنی گیاهی و حیوانی) به مقام و مرتبه ی دو روح انسانی و ایمانی صعود کرده باشند، عده ای کوچکترین شناختی از حقیقت خود و خودِ حقیقی شان ندارند لکن دم از آزادی و آزادگی می زنند، بیشتر معضلات و مشکلات پیش روی بشریت، ساخته و پرداخته ی ارواح گیاهی و حیوانیِ سیری ناپذیر عده ای است که فساد و تباهیِ آنها در سراسر عالم مشهود و دیدنی است.

چهارم:افرادی که خود را از اژدهای نفس، سگِ شیطان و مردار بدبوی دنیا نجات داده و همچون امام خمینی ( ره ) به مقام نفس مطمئنه بار یافته و در این اتوبان ادامه ی مسیر می دهند، می توانند ادعای حُرِّیَت و آزادگی نمایند نه هر مَفلوک ورشکسته ی دنیا طلب، که همه ی خطوط قرمز را زیر پا نهاده و مقدسات دین و مکتب را به تمسخر می گیرد.و همانند رهبرحکیم وجانبازوپیروان راستینش که متاع قلیل دنیا را رها ودرمقابل شیاطین زمان ایستاده وبر عهد خویش وفادار مانده اند آزاده ی حقیقی اند نه هربی خیالِ بی تفاوتِ سهل اندیشِ سطحی نگری که به تعبیر قرآن معرفتی سه سانتی دارند.

پنجم: آزاده رزمندگانی بودند که عبادت شاکرانه و محِبّانه را بر عبادت عَبِید و تُجّار مقدم داشته و عشق و محبت به خدا را سرلوحه ی برنامه هایشان قرار دادند تا به مقام ((عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون‏ - آل عمران 169 )) نائل شوند و از هر چه می توانست تعلّق ایجاد کند، همانند: پدران، پسران، برادران،زنان، خویشاوندان، اموالی که جمع شده، تجارتی که از کساد وبی رونقی آن می ترسید ، منازل عالی که به آن دل خوش داشته اند، دل بریده اند. ((قُلْ إِنْ کانَ آباؤُکُمْ وَ أَبْناؤُکُمْ وَ إِخْوانُکُمْ وَ أَزْواجُکُمْ وَ عَشیرَتُکُمْ وَ أَمْوالٌ اقْتَرَفْتُمُوها وَ تِجارَةٌ تَخْشَوْنَ کَسادَها وَ مَساکِنُ تَرْضَوْنَها أَحَبَّ إِلَیْکُمْ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهادٍ فی‏ سَبیلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّى یَأْتِیَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْفاسِقینَ - توبه 24 ))

ششم: آزاده کسی است که:

1- نه در بند نفس است که او را به هلاکت، خواری، بازی و سرگرمی، غفلت و فراموشی، گناه و معصیت و.... بکشاند (( مناجات الشاکین ))

2- نه در بند شیطان است تا او را به بیراهه کشانده، سینه اش را از وسوسه پر نماید و گرداگردش خیمه بزند (( مناجات الشاکین ))

3- نه در بند دنیاست که عمر، جوانی، فطرت الهی، عقلِ معصوم و ایمان را بدهد در عوض مردار، استخوانِ خوک در دست آدم جُزامی، آب دماغ بز،سمّ مار ، قی شده ی انسان و... که همان (( دنیا )) هست برسد (( نهج البلاغه ))

4- نه در بند آرزوهای خیالی است تا مانع از یاد خدا و آخرت شود.

5- نه در بند جمع مال و اموال حرام است تا پیشانی، پهلو و پشت او را  داغ کنند. ((یَوْمَ یُحْمى‏ عَلَیْها فی‏ نارِ جَهَنَّمَ فَتُکْوى‏ بِها جِباهُهُمْ وَ جُنُوبُهُمْ وَ ظُهُورُهُمْ - توبه 35 ))

6- نه در بند تکاثُر است تا زیادی ا موال و اولاد ( تیپ، طایفه و قوم)) را به رخ دیگران بکشد و از قبرستان و شماره کردن مرده ها نیز نگذرد. ((أَلْهاکُمُ التَّکاثُرُ *)

حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقابِرَ تکاثر 1 و 2 ))

7- نه در بند میز و مقام است تا او را در پنجاه موقف که هر موقفی هزار سال طول می کشد نگاه دارد و باز خواست نماید ((وَ قِفُوهُمْ إِنَّهُمْ مَسْؤُلُون‏ - صافات 24 )) که چرا برای رسیدن به طعمه، کرامت انسانی و آخرت دائمی را معامله نمودی، چرا برای میز و مقام اولین تیر را به سوی حسین بن علی ( علیهما السلام ) رها کردی، چرا میلیاردی خرج کردی و مردم را با پول،وعده و وعید به قیمت از دست دادن دین و ایمان به سوی خود کشاندی چرا اختلاس میلیاردی از بیت المال نمودی و....

8- نه در بند هوا و هوس است که تا اورا در ردیف بت پرستان یاد کنند و از اوج عزّت به حضیض ذلّت سقوط نماید (( أَ رَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ فرقان 43  ))

9- نه در بند زینت و آرایشهای شیطانی است تا مقام رعیّت و بردگی و همراهی او را دریافت نماید و به جهنم سقوط نماید ((وَ زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطانُ أَعْمالَهُمْ عنکبوت 38  ))

10- نه در بند تعصب جاهلی ( قومی و حزبی ) است تا جهل مرَکّب او را به مرز حماقت بکشاند و از خیل آزادگان فرهیخته و فرزانه خارج نماید.

ششم: آزاده و آزاد مرد آدم های کم بینی نیستند که در هر کوی و برزن مُبَلِّغ ومروّج استکبار وپیشرفتهای او(( که محصول تجاوز، تعدی و غارت منابع و اموال دیگر کشورهاست ))  بشوند، و چشم بر کار آمدی و پیشرفتهای نظام نوپای اسلامی می بندند. اینها خود باختگانی هستند که أسلافشان نیز می گفتند اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید از فرق سر تا ناخن پا فرنگی شویم.

هفتم: آزاده ی حقیقی کسی است که بخاطر معرفت و بصیرتی که دارد از امام و مولای خود جدا نمی شود، مطالبات او را عمل می نماید، مدیریت جهادی را ترویج؛تبلیغ و عملی می سازد، در حوادث ناگوار و فتنه های گمراه کننده، او را شاخص و الگوی خود قرار می دهد، مردم را به پیروی از وی دعوت می نماید و.... چرا که آزادگان عاشقانی بودند و هستند که همچون مالک اشتر، سلمان فارسی،عماریاسر و... مطیع محض رهبر و مولای خود هستند.

هشتم: آزاده کسی نیست که اندیشه و انگیزه را در اختیار شیطان بزرگ ( آمریکا ) و اذنابش قرار داده باشد، برای آنها جاسوسی و نفوذ کند و به کشور خیانت نماید، بلکه آزاده آن کسی است که از صفای باطنی، طهارت معنوی، زهد، حکمت و عدالت برخوردار است، تا اینکه شایسته ی این اوصاف که امام سجاد ( علیه السلام ) بیان می کند باشدکه:

 خدایا، ما را از کسانی قرار ده که برای قرب و نزدیکی خود برگزیده ای، برای مهر و دوستی خویش خالص کرده ای، مشتاق دیدار خود ساخته ای، راضی به قضای خود گردانیده ای، به معرفت خود اختصاصشان داده ای، برای پرستش خود سزاوارشان ساخته ای و دلهایشان را واله خود نموده ای (( مناجات المحبین ))

والعاقبه للمتقین

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۸/۲۳
امراله اندرزیان

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی